El dokuma halısı özellikleri

Çayyolu halı yıkama

Türk insanının kültüründe halıların çok büyük bir yeri önemi vardır. Geçmişten bugüne ilmek teknikleri şehirden şehre yöreye göre değişmiştir, model ve renk tarzı, dokumada kullanılan malzemeler değişiklik göstermiş, bunun içinde  o yörede dokunan halılara kendi ismini kazandırmıştır. Peki şimdi böyle bir kaliteli dokuma halı alımınızda neye dikkat eder siniz? Kaliteli bir el dokuma kilim veye halıyı nasıl anlarsınız?

hali1 300x203 El Dokuma Halı Özellikleri
İlk önce  el dokuma halıların kalitesini nasıl anlaşıldığını bilmemiz  gerekir. Dokumada kullanılan ipliğin kalitesi en önemli faktörlerden  biridir. Yün veya ipek halı ise, kullanılan yün ve ipek kalitesi halının kalitesi üzerinde çok büyük bir faktöre sahiptir. İkinci olarak ta dokumada kullanılan ilmek atma tekniği de çok önemli faktördür. Tüm yöreler olarak ilmek şekli farklılık göstermektedir. Bazı yörenin ilmekleri çözül meme özelliği ile halının ömrünü uzatır, bu nedenle bu tür halıları dokuma süresi daha uzun olmaktadır ve fiyatı farklı olmaktadır. Ama en azından dikkat edilmesi gereken husus ta çift ilmek (düğüm) olmasına özen göstermek gerekir. Çift düğüm dediğimiz ,Türk düğümü veya Gördes düğümü olarak da halk dilin de bilinir.
yagcibedir 11 300x172 El Dokuma Halı Özellikleri
Kaliteyi kullanılan boyalarda fazlası ile etkiler. Eğer sizce mümkün ise kök boyası ile dokun muş halıları tercih edin. Geleneksel olarak kullanılan kök boyalar, antika halılarımızda gördüğümüz gibi, yıllar geçtikçe rengini atmayan solmayan ve hatta aksine güzelleşen türde halılar dır. Kullanılan boyada kalitesizlik var ise renklerde solma lar müm kündür.Çayyolu halı yıkama

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.